تبلیغات
حسابدار گرگان - عدم مراجعه مودیان مالیاتی به سازمان امورمالیاتی و آثار و تبعات آن

عدم مراجعه مودیان مالیاتی به سازمان امورمالیاتی و آثار و تبعات آن

 

نوشته شده توسط:زمان دیلمی نیا

سلام خدمت دوستان گلم

مقاله ای که براتون آماده کردم خیلی کاربردی هست لطفا بخونید


عدم مراجعه مودیان مالیاتی به سازمان امورمالیاتی و آثار و تبعات آن  ...


در مواردی كه مودیان اسناد و مدارك مربوط به فعالیت های خود را در اختیار سازمان مالیاتی قرارنمی دهند و یا آنكه حتی در پاره ای از مواقع فعالیتهای اقتصادی خود را پنهان می كنند دستگاه مالیاتی از طرق مختلف به شناسایی آنها پرداخته و پس از تعیین و تشخیص درآمد آنان ، نسبت به وصول آن اقدام می نماید.

به موجب ماده 157 قانون مالیاتهای مستقیم چنانچه مودیان از ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعدمقرر خودداری نمایند، زمان رسیدگی پنج سال از تاریخ سررسید پرداخت مالیات می باشد و پس ازگذشتن پنج سال مذكور مالیات متعلق قابل مطالبه نخواهد بود.مگر اینكه ظرف این مدت واحد مالیاتیدرآمد مودی را تعیین نموده و برگ تشخیص مالیات را صادر و حداكثر ظرف سه ماه پس از انقضای پنج سال مذكور برگ تشخیص مالیات را به مودی ابلاغ نماید.

همچنین نحوه رسیدگی به پرونده های مالیاتی یكی دیگر از آثار و تبعات عدم مراجعه مودیان به سازمان امورمالیاتی است زیرا درآمد آنان دیگر از طریق رسیدگی به دفاتر و اسناد و مدارك تعیین و
تشخیص نمی شود بلكه از طریق روش علی الراس درآمد مشمول مالیات آنها تعین می گردد.

ماده 97 قانون مالیاتهای مستقیم مواردی كه منجر به تشخیص علی الراس می گردد را به شرح ذیل بیان می كند.

1) در صورتی كه تا موعد مقرر ترازنامه و حساب سود و زیان و یا حساب درآمد و هزینه و حساب سود و زیان، حسب مورد، ارائه نشده باشد.

2) در صورتی كه مودی به درخواست كتبی اداره امورمالیاتی مربوط از ارائه دفاتر و یا مداركحساب در محل كار خود خودداری نماید.در اجرای این بند هرگاه مودی از ارائه قسمتی ازمدارك حساب خودداری نماید چنانجه مربوط به هزینه باشد از احتساب آن جزء هزینه های قابل قبول خودداری می شود و در صورتی كه مربوط به درآمد باشد، درآمد مشمول مالیات این قسمت از طریق علی الراس تعیین خواهد شد.

3) در صورتی كه دفاتر و اسناد و مدارك ابرازی برای محاسبه درآمد مشمول مالیات به نظر اداره امورمالیاتی غیرقابل رسیدگی تشخیص داده شود و یا به علت عدم رعایت موازین قانونی و آیین نامه مربوط مورد قبول واقع نشود در این صورت مراتب باید با ذكر دلایل كافی كتباً به مودی ابلاغ و پرونده برای رسیدگی به هیات سه نفره احاله گردد.

4- هنگامی كه برای ماموران مالیاتی، مسجل و مشخص شود كه پرونده مالیاتی مودی باید به روش علی الراس تشخیص داده شود، ضروریست پس از تحقیقات و بررسی های لازم و كسب اطلاعات مورد نیاز از مراجع مختلف اعم از دولتی یا غیردولتی، ابتدا قرینه و یا قرائن مذكور درقانون را كه متناسب با وضعیت و موضوع فعالیت مودی باشد انتخاب و سپس با اعمال ضریب یاضرائب مقرر از روی دفترچه ضرایب در قرینه یا قرائن انتخابی، درآمد مشمول مالیات مودی محاسبه و مالیات وی تعیین و ابلاغ گردد.

در خاتمه با مقایسه روش های مذكور درخواهیم یافت كه مراجعه داوطلبانه مودیان و ارائه اظهارنامه و پرداخت به موقع مالیات برای آنان محاسن و امتیازات فراوانی را در پی خواهد داشت:

1- تعیین درآمد مشمول مالیات و مبلغ مالیات از طریق رسیدگی به دفاتر و اسناد و مدارك ارائه شده

2- عدم تعلق جرائم
همچنین عدم ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات در موعد مقرر مضراتی را خواهد داشت كه ازجمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- تعیین درآمد مشمول مالیات و مبلغ مالیات از طریق علی الراس

2- تعلق جریمه عدم ارایه اظهارنامه برای مشمولین بند (ج) معادل 10% مالیات و برای اشخاص حقوقی و مشمولین بند (الف) و (ب) ماده 95 قانون مالیات های مستقیم معادل 40% مالیاتكه غیر قابل بخشش می باشد.

3- عدم ارائه ترازنامه و حساب سود و زیان و یا عدم ارائه دفاتر، مشمول جریمه ای معادل 20% مالیات برای هر یك از موارد می گردد.

4- جریمه ای معادل 2/5% مالیات به ازای هر ماه تاخیر در پرداخت از تاریخ سررسید مقرر (تاریخ ارائه اظهارنامه مالیاتی)

5- عدم ارائه اظهارنامه ، ترازنامه و حساب سود و زیان در دوره معافیت موجب عدم استفاده ازمعافیت برای سال مربوطه خواهد شد. 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر